WIĄZARY DACHOWE

PREFABRYKOWANE WIĄZARY DACHOWE

Oferowane przez naszą firmę konstrukcje dachowe wykonywane są w zakładzie produkcyjnym w postaci elementów kratowych z drewna litego. Do łączenia elementów drewnianych używamy systemu prefabrykacji płytek kolczastych firmy MITek.

Do produkcji oprócz samych płytek firmy Mitek, wykorzystujemy całą technologię przygotowaną przez tego dostawcę.

– Zaczynając od oprogramowania do projektów wiązarów dachowych – PAMIR

– Piły

– Prasy montażowe

– Szkolenia i wsparcie techniczne

Wiązary dachowe to jeden z rodzajów konstrukcji nośnej dachu (tak samo jak znana wszystkim więźba dachowa), znane są także pod nazwą „dźwigary dachowe”, „dźwigary kratowe”, „wiązary kratowe”. Wiązary dachowe są elementami nośnymi konstrukcji dachowej. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń działających na konstrukcję (w tym wypadku konstrukcję dachu – ciężar własny (dachówka, panele fotowoltaiczne, śnieg, wiatr), na podpory główne (ściany nośne budynku).

Jak wspomnieliśmy, zastosowanie do konstrukcji więźby dachowej sztywnych kratownic, jakimi są wiązary dachowe, pozwala przede wszystkim na zmniejszenie ilości ścian nośnych w budynku.

Wybór wiązarów dachowych zmniejsza nie tylko koszt inwestycji, ale skraca też znacznie czas jej realizacji. Wiązary wykonujemy równolegle ze wznoszeniem ścian, a gdy te są gotowe, wiązary dostarczane są na budowę oraz mogą zacząć być montowane tuż po zakończeniu wznoszenia ścian.

Fakt, że konstrukcja przyjeżdża na budowę jako gotowa do montażu – ogranicza zbędne czynności rodzaju docinanie, obróbka belek, wciąganie pojedynczych, ciężkich belek na miejsce dachu.

Dodatkowo, każdy z elementów konstrukcji jest mobilny, lekki, co pozwala ograniczyć liczbę osób niezbędnych do montażu, gdyż mniejsza liczba osób może swobodnie je przenosić.

Montaż dźwigarów jest znacznie szybszy niż tradycyjnej więźby i praktycznie po dwóch dniach dach jest gotowy do krycia.

KONSTRUKCYJNE ZALETY I KORZYŚCI WIĄZARÓW DACHOWYCH:

 • Brak dodatkowych słupów wspierających
 • Brak potrzeby wykonywania ciężkich stropów betonowych.
 • Lekkość konstrukcji i szybkość montażu dla utrzymania ciągłości etapów prac budowlanych.
 • Rozpiętości do 30 m pomiędzy podporami.
 • Oszczędności wynikające z braku potrzeby wykonywania ścianek kolankowych i trzpieni.
 • Możliwość zaprojektowania bez większych kosztów otwartych przestrzeni na strych lub poddasze użytkowe.

PREFABRYKACJA KONSTRUKCJI PRZYNOSI TAKŻE WIELE KOLEJNYCH KORZYŚCI DLA WAS I WASZEJ INWESTYCJI:

 • Powtarzalność i precyzja wykonania elementów
 • Ekologia
 • Wysoka jakość
 • Bezpieczeństwo
 • Eliminacja podpór i ścian nośnych w środku budynku
 • Obniżenie kosztów budowy – brak stropu betonowego
 • Krótki czas montażu
 • Bardzo duża dokładność dla prac dekarskich

Co to są wiązary dachowe?

Coraz częściej słyszysz, że wiązary dachowe to najlepszy system prefabrykowanej więźby dachowej? Nic dziwnego! Jest to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Te drewniane konstrukcje dachowe są bezpieczne, wytrzymałe, ekologiczne, szybkie w montażu oraz pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się, czym są wiązary dachowe oraz jakie zalety wiążą się z ich wykorzystaniem. 

Czym są wiązary dachowe?

Budując dom, zależy nam na tym, aby wszystkie elementy konstrukcji były przede wszystkim wytrzymałe. Zmieniające się warunki atmosferyczne, a więc skoki temperatury, wichura czy panująca wilgoć nie powinny powodować uszkodzeń. Jedną z najważniejszych części domu jest dach. Musi on zostać wykonany z wysokiej jakości materiałów, aby zapewniał domownikom bezpieczeństwo.

W przypadku tradycyjnie budowanych dachów konieczne jest zgromadzenie odpowiednio dobrej jakości drewna z tartaku. Może zająć to nie tylko dużo czasu, ale również okazać się kosztowne. Obecnie jednak możemy zdecydować się na rozwiązanie, które jest równie solidne, jak i zajmuje znacznie mniej czasu, co przekłada się również na obniżenie kosztów budowy. Takie rozwiązanie stanowią prefabrykowane wiązary dachowe.

Czym są prefabrykowane wiązary dachowe? Jest to element nośny konstrukcji dachowej. Gotowe elementy są przygotowywane w zakładzie produkcyjnym, po czym transportuje się je oraz składa w miejscu, w którym znajduje się budynek. Zastosowanie takiej konstrukcji dachowej znacząco przyspiesza wszystkie prace.

Warto wspomnieć o tym, że korzenie prefabrykacji konstrukcji dachowych sięgają lat 50-tych XX w. Był to czas, kiedy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz w krajach skandynawskich zaczęły powstawać pierwsze tego rodzaju drewniane konstrukcje dachowe. Obecnie rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność na całym świecie.

Prefabrykowane wiązary dachowe i ich zalety

Nic dziwnego, że prefabrykowane wiązary dachowe znajdują coraz większe grono zwolenników. Te drewniane konstrukcje posiadają bowiem wiele zalet. Poniżej wymieniliśmy główne korzyści, jakie łączą się z wykorzystaniem tego typu rozwiązania.

Szybki montaż

Konstrukcję dachu w postaci prefabrykowanych wiązarów dachowych przygotowuje się w zakładzie produkcyjnym. Gotowe elementy przewożone są do miejsca docelowego. Sam montaż nie zajmuje dużo czasu. W przypadku domu jednorodzinnego prace mogą zostać wykonane zaledwie w jeden lub dwa dni.

Ustalona cena

Decydując się na gotowe wiązary dachowe, klient od razu dowiaduje się, ile będzie musiał zapłacić za całość. W przypadku tradycyjnej więźby nabywca poznaje jedynie szacunkową cenę, która znacząco może odbiegać od tej końcowej.

Oszczędność kosztów

W produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych zużywa się mniej drewna niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Wiązary nie wymagają także tworzenia ciężkich stropów betonowych. Co więcej, również krótki czas montażu sprawia, że koszty są znacząco niższe.

Wysoka trwałość

Wiązary dachowe tworzone są z wysokiej jakości drewna, posiadającego wszystkie wymagane certyfikaty. Dzięki temu dachy wybudowane z wykorzystaniem tej technologii wyróżniają się bardzo wysokim poziomem trwałości, a także wytrzymałością na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Co więcej, drewno jest odporne na ataki szkodników.

Idealne wykonanie

Na wysoką trwałość konstrukcji składają się zarówno doskonałe materiały, jak i przemyślane opracowanie całego projektu oraz dokładność wykonania wszystkich elementów. Wiązary dachowe tworzone są przy pomocy najnowszych technologii, co zapewnia idealne połączenie elementów oraz ich gładkość. Wszystkie prace dekarskie są wykonywane z najwyższą precyzją.

Duże możliwości

Istnieje możliwość wykonania wiązarów o rozpiętości do 30 m pomiędzy podporami. Co więcej, nie ma potrzeby stosowania podpór pośrednich. Wiązary dachowe są odpowiednie dla dachów jednospadowych, dwuspadowych, łukowych czy kopertowych. Oznacza to, że takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się nawet w przypadku najbardziej skomplikowanego kształtu dachu.

Otwarte przestrzenie na strychu

Wiązary dachowe pozwalają stworzyć więcej przestrzeni na strychu lub poddaszu. Dzięki nim można w łatwy sposób ograniczyć ilość ścian nośnych. Nie ma potrzeby wykonywania ciężkiego stropu betonowego. Dolne pasy wiązarów mogą stanowić belki stropu. 

Wiązary dachowe od producenta Timber PL

Jeżeli poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, zapraszamy do skorzystania z oferty polskiego producenta wiązarów dachowych Timber PL. Jesteśmy stabilną i jednocześnie stale podnoszącą swoją wiedzę i umiejętności firmą. Posiadamy wiele lat doświadczenia w obróbce drewna i produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych dachów. W naszym zakładzie, który znajduje się blisko Wrocławia, konstrukcje dachowe tworzymy z litego drewna, które łączymy płytkami kolczastymi.

Do skorzystania z oferty zapraszamy wszystkich, którzy planują budowę dachu we Wrocławiu, a także osoby pochodzące z innych zakątków Polski. Nasze drewniane konstrukcje dachowe z Wrocławia dostarczamy do różnych regionów Polski.

UŻYWAMY MATERIAŁÓW NAJWYŻSZEJ JAKOŚĆI:

DREWNO

Stosujemy tarcicę konstrukcyjną (C24) spełniającą polskie normy budowlane. Drewno iglaste importujemy ze Skandynawii i Niemiec.

Jest ono suszone komorowo, co eliminuje wszystkie insekty i grzyby oraz zapewnia trwałość i ochronę.

Ponadto uzyskuje ono stopień wilgotności 15-18%, oraz jest czterostronnie strugane co gwarantuje niepalność drewna (klasie ogniowej B).

PŁYTKI KOLCZASTE

Pojedyncze elementy tarcicy, które tworzą wiązar są łączone certyfikowanymi płytkami kolczastymi marki MiTek.

Płytki powstają z blachy ocynkowanej z wytłoczonymi kolcami.

Przy tak sztywnym połączeniu możemy odchudzić przekrój wiązara w stosunku do tradycyjnej więźby.

OKUCIA

Cała konstrukcja montowana jest na budynku przy użyciu odpowiednio dobranych, atestowanych okuć ciesielskich, gwoździ, łączników, wkrętów itp.

Głównym dostawcą materiałów, których używamy jest firma SIMSPON STRONG-TIE, którzy są specjalistami w produkcji i dystrybucji materiałów montażowych dla konstrukcji drewnianych. Jest to potentat światowy w tej dziedzinie.